EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzysty



Zadania z pH - obliczanie pH roztworu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 24, 25, 26  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Chemia
Autor Wiadomość
Dnl447



Dołączył: 19 Gru 2008
Posty: 5

PostWysłany: Wto Gru 23, 2008 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeszcze jedne BARDZO WAŻNE pytanie

jak obliczyć pojemność buforową z danych:
pH 200cm3 H2O=6,3
pH 200cm3 H2O+5cm3 HCl [CmolHCl=0,01mol/dm3]= 4,8

zmiana pH=6,3-4,8=1,5

ale teraz zmiana n,
Czy jest to ilość jonów H+ lub OH- jaka spowodowała zmianę pH? jak to obliczyć?
W notatkach mam zapis:

nHCl=CHCl*VHCl[cm3] czyli= 0,01mol/dm3*5cm3 i u juz mi nie pasuje bo się jednostki nie zgadzają...
nHCl --- 200cm3
"delta"n --- 1000cm3
dobrze przepisałem z tablicy ale zupełnie nie rozumiem czemu tak jest, ja bym to zrobił tak:
nHCl=0,01mol/dm3 *0,005dm3=5*10^-5 mol [jest to liczba jonów H+ która spowodowała zmianę pH mieszaniny- 200cm3 H2O]
zmiana pH=1,5
wiec poj.buforowa= 5*10^-5 /1,5=3,333*10^-5


mogłaby Pani wyjaśnić mi jak to zrobić? ustałem w miejscu i nie ruszę póki tego nie zrozumiem. Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tnbc



Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 5
Skąd: Kielce

PostWysłany: Pon Gru 29, 2008 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam, potrzebuje pilnie rozwiązania do zadań, które zamieszczam poniżej:

zad. 1
o ile zmieni się pH po dziesięciokrotnym rozcieńczeniu 0,1-molowego roztworu jednoprotonowego kwasu:
1)stanowiącego mocny elektrolit
2)stanowiącego słaby elektrolit (K=10^-5
-------------------------------------------------
zad.2
obliczyć wartość pH roztworu kwasu jednoprotonowego o stężeniu 0,15mol/dm^3, wiedząc że stała dysocjacji tego kwasu wynosi 5*10^-3
-------------------------------------------------
zad.3
obliczyć pH roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 0,05g NaOH w 0,5dm^3 wody
-------------------------------------------------
zad.4
obliczyć pH roztworu zawierającego 5,1*10^-3g jonów OH^- w dm^3
-------------------------------------------------
zad.5
obliczyć stałą dysocjacji kwasu octowego, wiedząc, że w roztworze tego kwasu o stężeniu 0,1 mol/dm^3 pH wynosi 2,9
-------------------------------------------------
zad.6
pomiary doświadczalne wykazały, że pewien roztwór jednoprotonowego kwasu ma pH=3 i alfa=4%.obliczyć stężenie molowe roztworu
-------------------------------------------------
zad.7
obliczyć stopień dysocjacji HCN (K=7,5*10^-10) w roztworze o pH=5
-------------------------------------------------
zad.8
obliczyć stężenie roztworu kwasu jednoprotonowego, jeżeli pH tego roztworu wynosi 3, a stała dysocjacji K=1,8*10^-5
-------------------------------------------------
zad.9
obliczyć stałą dysocjacji kwasu azotowego (III) (azotawego) wiedząc, że jego roztwór o pH=2 ma stopień dysocjacji 2%
------------------------------------------------
zad.10
obliczyć pH roztworu kwasu fluorowodorowego (K=6,3*10^-4), w którym stopień dysocjacji wynosi 2,5%
------------------------------------------------
zad.11
ze wzrostem temperatury wzrasta stopień dysocjacji wody.czy spowoduje to zmianę odczynu wody?
------------------------------------------------

wdzięczny bym był o rozwiązania do tych zadań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rublow



Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 1

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Czy mógłbym prosić o pomoc w kilku zadaniach? pH to dla mnie czarna magia a pilnie potrzebuję odpowiedzi.

1. Obliczyć stężenie jonów wodorowych w roztworze, dla którego: a) pH= 3,92; b) pOH= 5,86

2. Który roztwór jest bardziej kwaśny, ten w którym stężenie jonów H3O^+ wynosi 7*10^-7 M czy ten, w którym stężenie jonów OH^- jest równe 3*10^-8 M?

3. Obliczyć pH następujących roztworów: a) 0,01 M kwasu solnego; b)0,1 M roztworu kwasu octowego.

4. Obliczyć zmiany pH po dodaniu 10 cm3 0,1 M roztworu NaOH do a) 100cm3 wody, b) 100cm3 buforu octanowego, w którym stężenia obu składników są równe 0,1 M

5. W roztworze I stężenie jonów wodorotlenkowych wynosi 1*10^-4 M, a w roztworze II 1*10^-10 M, w którym roztworze stężenie jonów wodorowych jest większe? Odpowiedź uzasadnić obliczeniami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5. W roztworze I stężenie jonów wodorotlenkowych wynosi 1*10^-4 M, a w roztworze II 1*10^-10 M, w którym roztworze stężenie jonów wodorowych jest większe? Odpowiedź uzasadnić obliczeniami.

[OH^-] = 1 x 10^-4 mol/dm3 – roztwór pierwszy

[OH^-] = 1 x 10^-10 mol /dm3 – roztwór drugi.

Obliczamy stężenie jonów [H^+] w roztworze I

[H^+] x [OH^-] = 10^-14 – korzystam z iloczynu jonowego wody

[H^+] = 10 ^-14 / [OH^-]

[H^+] = 10 –14 / 10 –4

[H^+] = 10^-10 mol /dm3 – stężenie jonów wodorowych w roztworze I


[H^+] = 10^-14 / 10^-10

[H^+] = 10^-4 mol /dm3 - stężenie jonów wodorowych w roztworze II

3. Obliczyć pH następujących roztworów: a) 0,01 M kwasu solnego; b)0,1 M roztworu kwasu octowego.

HCl ----> H^+ + Cl^-

Aby obliczyć pH musisz znać stężenie jonow wodorowych [H^+]

Jak widać z równania dysocjacji 1 mol HCl dysocjuje na 1 mol H^+, czyli

stężenie [H^+] jest takie samo jak kwasu .

[H^+] = 0,01 mol /dm3 = 10 ^-2 mol/dm3

pH = -log [H^+]

pH = - log 10^-2

pH = 2

Z kwasem octowym podobnie .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2. Który roztwór jest bardziej kwaśny, ten w którym stężenie jonów
H3O^+ wynosi 7*10^-7 M czy ten, w którym stężenie jonów OH^- jest równe 3*10^-8 M?


Obliczę pH obu roztworów

[H3O^+] = 7 x 10|^-7

pH = -log [H3O^+]

pH = - log 7 x 10^-7

pH = 7 – 0,84 = 6,16

[OH^-] = 3 x 10^-8

pOH = - log 3 x 10^-8

pOH = 8 – log 3

pOH = 8 – 0,9 = 7,1

Obliczam pH

pH + pOH = 14

pH = 14 – 7,1 = 6,9

Bardziej kwaśny jest roztwór I


4. Obliczyć zmiany pH po dodaniu 10 cm3 0,1 M roztworu NaOH do a) 100cm3 wody,

NaOH < -----> Na^+ + OH^-

Obliczam stęzenie molowe NaOH po dodaniu wody, czyli po rozcieńczeniu, korzystam z reguły krzyżowej:


0,1 M --------- Cmol – 0 = Cmol

Cmol

0 M ------------ 0,1 – Cmol

V1 /V2 = Cmol/0,1 – Cmol

V1 = 10 cm3 – objętość roztworu 0,1 M,

V2 = 100 cm3 – objętość roztworu wody

10 /100 = Cmol / 0,1 – Cmol

11 Cmol = 0,1

Cmol = 0,009 mol /dm3 = 9 x 10^-3 mol /dm3

Stężenie jonów OH ^- jest takie samo jak Cmol NaOH – co widać z równania dysocjacji.

[OH^-] = 9 x 10^-3 mol /dm3

pOH = - log 9 x 10^-3

pOH = 3 – log 9 = 3 – 0,95 = 2,05

pH = 14 – 2,05 = 11,95 – takie jest pH po dodaniu wody
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
1asia111



Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 3

PostWysłany: Sro Sty 14, 2009 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poproszę o pomoc:
1. obliczyc pH roztworu po rozpuszczeniu 0.05g NaOH w 0.5 dm^3 wody
2. do 0.5 mola wodoroweglanu sodu dodano 1 mol kwasu solnego, a nastepnie 0.25 mola wodorotlenku baru. jaki jest odczyn tego roztworu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Sro Sty 14, 2009 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Obliczyc pH roztworu po rozpuszczeniu 0.05g NaOH w 0.5 dm^3 wody

Obliczam ilość moli NaOH

1 mol ---- 40 g .
X mol ------ 0,05 g

X = 0,00125 mola. Ta ilość NaOH po rozpuszczeniu w wodzie dała 0,5dm3 roztworu.

Obliczam stężenie molowe tego roztworu :

Cmol = n/V

Cmol = 0,00125 mol / 0,5 dm3

Cmol = 0,0025 mol /dm3

Wodorotlenek sodowy dysocjuje w wodzie całkowicie (mocna
zasada):
NaOH < ----> Na^+ + OH^-

Stężenie jonow OH^- jest takie samo jak Cmol NaOH

[OH^-] = 0,0025 mol /dm3 = 2,5 x 10 ^ -3 mol /dm3

pOH = - log [OH^-]

pOH = - log [2,5 x 10^-3]

pOH = 3 – log [ 2,5 ]

pOH = 3 – 0,39 = 2,61


pH + pOH = 14

pH = 14 – pOH

pH = 14 – 2,61 = 11,39 – takie jest pH

2. Do 0.5 mola wodoroweglanu sodu dodano 1 mol kwasu solnego, a

następnie 0.25 mola wodorotlenku baru. jaki jest odczyn tego roztworu?

1 .Reakcja

NaHCO3 + HCl -------> NaCl + CO2 + H2O


Z reakcji wynika, że na 1 mol NaHCO3 potrzeba 1 mol HCl to na 0.5

NaOH również potrzeba 0.5 HCl , skoro dodano 1 mol HCl to jest

przewaga kwasu, czyli odczyn jest kwaśny.

Ba(OH)2 + 2HCl -- > BaCl2 + H20

skoro na 1 mol Ba(OH)2 potrzeba 2 mole HCl to na 0,25 potrzeba 0,5 HCl

kwas całkowicie przereagował i odczyn będzie obojętny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
1asia111



Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 3

PostWysłany: Sro Sty 14, 2009 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje bardzo Smile
Ale nie moge sobie poradzic z jeszcze jednym zadaniem:
w 1 dm^3 wody pochlonieto gazowy chlorowodor wydzielony z 1.025g chemicznie czystego chlorku sodu, przy czym objetosc roztworu nie ulegla zmianie. obliczyc pH otrzymanego roztworu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Czw Sty 15, 2009 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 1 dm^3 wody pochłonięto gazowy chlorowodór wydzielony z 1.025g chemicznie czystego chlorku sodu, przy czym objętość roztworu nie uległa zmianie. Obliczyć pH otrzymanego roztworu.

Reakcja : NaCl + H2O -----> NaOH + HCl

Obliczamy masę powstałego HCl

M = 23 + 35,5 = 58,5 g/mol – masa molowa NaCl

M = 1 + 35,5= 36,5 g /mol – masa molowa HCl

58 ,5 ------ 36,5

1,025 ------- X

X = 0,64 g – masa wydzielonego HCl

Obliczam ile to stanowi moli

1 mol ----- 36,5 g

X mol ----- 0,64 g

X = 0,017 mola HCl

Obliczamy stężenie molowe

Cmol = n /V

Cmol = 0,017 mol /1 dm3 = 0,017 mol /dm3

HCl ---> H^+ + Cl^-

Stężenie jonów H^+ jest takie jak Cmol HCl

[H^+] = 0,017 mol/dm3 = 1,7 x 10^-2 mol /dm3

pH = - log [H^+]

pH = - log [ 1,7 x 10^-2]

pH = 2 – log 1,7 = 2 – 0,2 = 1,8
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natiq



Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 1

PostWysłany: Czw Sty 22, 2009 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam problem z nastepujacym zadaniem: zmieszano 80cm3 0,05 molowego roztworu Na3PO4, 120cm3 0,1 molowego roztworu KOH i 40cm3 0,6 molowego roztworu HCl. Oblicz pH otrzymanego roztworu. Bardzo prosze o pomoc!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Nie Sty 25, 2009 8:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmieszano 80cm3 0,05 molowego roztworu Na3PO4, 120cm3 0,1 molowego roztworu KOH i 40cm3 0,6 molowego roztworu HCl. Oblicz pH otrzymanego roztworu.


Reakcja 1

Na3PO4 +3 KOH -----> K3PO4 +3 NaOH

Dane:

V Na3PO4 = 80 cm^3 = 0,08 dm^3

Cmol Na3PO4 = 0,05 mol/dm3

V KOH = 120 cm^3 = 0,12 dm^3

Cmol KOH = 0,1 mol /dm3

Obliczam ilość moli Na3PO4 i KOH korzystając ze wzoru Cmol = n/V

n = Cmol x V

n = 0,05 mol/dm3 x 0,08 dm3 = 0,004 mola – ilość moli Na3PO4

n = 0,1 mol /dm3 x 0,12 mol /dm3 = 0,012 mola KOH

Z równania wynika, że reagują 1 mol Na3PO4 z 3 molami KOH

1 mol Na3PO4 ------- 3 mol KOH

0,004 mola ---------- 0,0012 mola , czyli reakcja zachodzi w stosunku stechiometrycznym, a więc odczyn jest obojętny.

Reakcja nr 2 .

K3PO4 + 3HCl -----> 3 KCl + H3PO4

Obliczam ilość moli K3PO4 i HCl

Z pierwszej reakcji obliczam ilość moli K3PO4

3 mole KOH ------ 1 mol K3PO4

0,012 mola ---- X

X = 0,004 mola – K3PO4

Ilość moli HCl

Cmol = 0,6 mol /dm3
V = 40 cm3 = 0,04 dm3

n = 0,6 mol /dm3 x 0,04 dm3 = 0,024 mola HCl

Z równania nr 2 wynika, że reaguje 1 mol K3PO4 z 3 molami HCl

1 mol ------ 3 mole
0,004 mola – X

X = 0,012 mola HCl , do reakcji użyto 0,024 mola HCl, czyli mamy nadmiar kwasu o wartość : 0, 024 – 0,012 = 0,012 mola.

Obliczam Cmol nadmiaru kwasu :

Cmol = 0,012mol /0,24 dm3 = 0,05 mol /dm3

HCl < ---. H ^+ + Cl^-

[H^+] = 0,05 mol /dm3 = 5 x 10^-2 mol /dm3


pH = -log [ 5 x 10^-2]

pH = 2 – log 5 = 2 – 0,69 = 1,31 – takie jest pH
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klaudiak



Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 2

PostWysłany: Sob Sty 31, 2009 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam prosze o pomoc w obliczeniu zadańSmile
1. Oblicz pH roztworu 0,1 % NaOH
2.ile nalezy zuzyc 0,5 M HCl a ile wody aby sporzadzić 1dm3 0,3 M HCl
3. Oblicz ile cm3 20% NaOH o d= 1,225 g/cm3 nalezy dodac do 500cm3 4% roztworu NaOH o d= 1,045 g/cm3 aby uzyskac roztwor 14%
_________________
Klaudia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Oblicz pH roztworu 0,1 % NaOH
Gdyby stężenie NaOH było molowe to nie byłoby problemu z policzeniem

pH, ale podałaś stężenie procentowe i żadnych inny danych i jest

problem.....

2.Ile należy zużyć 0,5 M HCl a ile wody aby sporządzić 1dm3 0,3 M HCl

Jest to zadanie na rozcieńczanie roztworu, warto skorzystać z reguły

krzyżowej.

0,5 M --------- 0,3 – 0 = 0,3

0,3 M

0 M ------------ 0,5 – 0,3 = 0,2


X / Y = 0,3 / 0,2 = 3/2 , gdzie : X – objętość roztworu 0,5 molowego,

Y – objętość wody

X + Y = 1 – wynika to z treści zadania , po rozcieńczeniu otrzymano
1 dm^3 roztworu 0,3 M

Układ równań.

X/Y = 3/2

X + Y = 1

X = 1 – Y

1 – Y / Y = 3 /2

3 y = 2 – 2 Y
5 Y = 2

Y = 2/ 5 = 0,4 dm^3 – objętość wody

X = 1 – 0,4 = 0,6 dm^3 – objętość roztworu 0,5 M HCl


3. Oblicz ile cm3 20% NaOH o d= 1,225 g/cm3 nalezy dodac do 500cm3

4% roztworu NaOH o d= 1,045 g/cm3 aby uzyskać roztworu 14%


Jest to zadanie z cyklu mieszanie roztworów i tutaj można skorzystać z reguły mieszania.

20 % --------- 14 – 4 = 10



14 %

4 % ----------- 20 – 14 = 6

m1 – masa roztworu o Cp = 20 %
m2 – masa roztworu o Cp = 4 %

m1/m2 = 10/6 = 5 /3

Obliczam masę roztworu 4 % - m2

d = m/V – wzór na gęstość

m = d x V

m2 = d2 x V2

m2 = 500 cm3 x 1,045 g/cm3 = 522,5 g

Obliczam m1

m1/m2 = 5/3

m1/ 522,5 = 5/3

m1 = 870,8 g

Obliczam objętość roztworu o Cp = 20 %

d = m/V

V = m/d

V = 870,8 g/ 1,225 cm3 = 710,8 cm3 - objętość roztworu NaOH o stężeniu 20 %
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
klaudiak



Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 2

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za pomoc:) tyle mialam tylko tych danych do tego 1 !?
_________________
Klaudia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Pon Lut 02, 2009 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Oblicz pH roztworu 0,1 % NaOH

A może tak , jeżeli stężenie NaOH jest równe 0,1 % to oznacza to, że w 100g roztworu znajduje się 0,1 g NaOH. Przeliczymy to na mole .

M = 23 + 17 = 40 g/mol – masa molowa NaOH


1 mol ---- 40 g

X --------- 0,1 g

X = 0,1 /40

X = 0,0025 mola NaOH

NaOH < ---> Na^+ + OH ^-


[OH^-] = 0,0025 mol /dm3 – tak zakładam

pOH = - log [OH^-]

pOH = - log [2,5 x 10^-3]

pOH = 3 – log 2,5

pOH = 3 – 0,4 = 2,6


pOH + pH = 14

pH = 14 – pOH

pH = 14 – 2,6 = 11,4
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Chemia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 24, 25, 26  Następny
Strona 7 z 26

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl